Turkcell Global Bilgi

Yalnızca altı ay içinde, itelligence bütçe döngümüzün tamamını hızlandırmamıza yardımcı oldu. Artık mali verileri analiz
etmek ve şirketimizi geliştirecek çalışmalar yapmak için daha çok vaktimiz var.

Etem Kavak, Kurumsal IT Çözümleri ve İş Zekası Müdürü, Turkcell Global Bilgi

Herausforderungen und Vorteile

Zorluklar

  • Manuel bütçe süreci
  • Finansal verilerin farklı sistemlere ve konumlara dağılmış olmasından dolayı karmaşık bir yapı ve ağır işleyen bütçeleme süreci
  • Modern analitik araçların olmayışı

Faydalar

  • Bütün finansal süreçler için tek bir güvenli, gelişmiş sistem
  • Farklı parametrelere dayalı simülasyonlar ve senaryolar oluşturma becerisi
  • Şirketin tüm bölümlerinde gelişmiş, uçtan uca süreçler
  • Raporlama yapılarına ve dashboard’lara mobil erişim
  • Finansal süreçleri merkezi olarak takip edip denetleyebilme

Çözümler

  • SAP® BusinessObjects™ Planning and Consolidation (SAP BPC) powered by SAP HANA®
  • Uygulama Yönetimi Servisleri, SAP HANA Hosting and Maintenance

SAP® BPC 10.0 ve SAP HANA® Teknolojisi ile Hızlı ve Yüksek Performanslı Bir Bütçeleme Süreci

Manuel Veri Yığınına Bir Yuva Bulmak

Turkcell Global Bilgi’de müşteri her şeyden önce geliyor. Türkiye’nin en büyük GSM operatörünün bu yan kuruluşu, yüzlerce global şirket adına yılda 250 milyon müşteriyle iletişim kurarak, arka-ofis desteği ve müşteri hizmetleri yönetimi servisi sağlıyor.

Böylesine hareketli bir faaliyet alanı göz önüne alındığında, Turkcell Global Bilgi’nin finans
departmanının çok yoğun çalışması hiç de şaşırtıcı değil. Fakat finansal süreçlerin sadeleştirilmesi ve daha düzenli hale getirilmesine ihtiyaç duyuluyordu. Bütçeleme süreçlerinin çoğu manuel olarak gerçekleştiriliyordu. Finansal bilgiler farklı
sistem ve konumlarda bulunuyordu ve bunlar birbirine entegre değildi. Dolayısıyla, temel işlemleri takip etmek güçtü ve bu da bütün bütçeleme sürecini yavaşlatıyordu.

Finans departmanının yöneticisi Selçuk Şimşek,“Eski sistemde verileri denetlemek ve takip etmek güçtü – kaybetmek ise çok kolaydı” diyor.

Turkcell Global Bilgi, finansal süreçlerini hızlandıracak bir iş ortağı arıyordu ve itelligence’a başvurdu. Bir proje ekibi oluşturuldu ve bu ekip planlama, bütçeleme, harcamalar, öngörü ve finansal konsolidasyon da dahil olmak üzere,
kapsam dahilindeki tüm süreçleri analiz etti. Başarılı bir kavram kanıtlamasının ardından, itelligence’ın projenin tamamını altı aylık bir sürede uygulamaya alması gerekiyordu.

itelligence, SAP BusinessObjects Planning and Consolidation (SAP BPC) 10 çözümünü SAP HANA bellek-içi platformuna entegre ederek tüm bütçeleme ve planlama süreçleri için güvenli bir ortam yarattı. 18 lokasyondan gelen finansal veriler artık otomatik olarak tek bir sistemde toplanıyor ve böylece manuel veri girişi ihtiyacı azalıyor. Manuel veri girişi gerektiğinde ise bu uygulama net bir rol-bazlı yetkilendirme üzerinden yapılıyor. Bu da şeffaf denetim sağlıyor.

Anlık Mali Rapor ve Analizler

Bugün, finans departmanındaki çalışanlar bütçe bilgilerini ve temel performans göstergelerini çok kısa bir sürede iletebiliyorlar ve bu da üst düzey yönetimin gerekli aksiyonları daha çabuk almasını sağlıyor. Örneğin, bütçe departmanının senaryo oluşturması artık bir buçuk gün değil, 30 dakika sürüyor. Ve yıllık işletme planını (AOP) ortaya
çıkarmak için gereken süre de %30 azalmış durumda. En-iyi-öngörü süreci tamamıyla otomatik hale getirildi.Büyük miktardaki masraf kalemleri artık çok daha hızlı işlenebiliyor. Maliyet dağıtımı da daha çabuk gerçekleştiriliyor. Bütçeleme ve planlama sürecinin hız ve verimliliğinin artması, finansal raporların güvenilirliğini de artırdı.

Selçuk Şimşek, “itelligence’ın ve uyguladığı SAP çözümünün desteği olmadan, bu kadar hızlı bir bütçeleme süreci yaratabilmemiz asla mümkün olmazdı. Yeni sistemlerin tamamı sorunsuz işliyor. Artık başka süreçlere odaklanabilecek vaktimiz oluyor,” diyor.

İş birliği Devam Ediyor

Projenin hedeflerine ulaşmasıyla birlikte, Turkcell Global Bilgi,itelligence ile olan başarılı işbirliğini sürdürme kararı aldı. Yeni projede itelligence şirketin İK raporlama sistemini yeniden tasarlıyor ve SAP HANA tabanlı yeni bir platforma taşıyor.

Ähnliche Beiträge

Türkiye’nin en tanınmış markalarının ve en büyük şirketlerinin çoğu Bilkent Holding bünyesinde yer alıyor. Dokuz farklı endüstride toplam 20’den fazla şirketi bünyesinde barındıran grubun faaliyet alanı çok geniş.

Lesen Sie mehr

1989 yılında kurulan Gürsel Ulaşım Çözümleri, deneyimli sürücü kadrosuyla her gün 5.000’in üzerinde araç ile 150.000 personel ve 40.0000 öğenciye, ülke genelinde 500’ün üzerinden kuruluşa hizmet veriyor.

Lesen Sie mehr

Kontakt
Kontakt

Sie haben Fragen? Sie erreichen uns montags bis freitags von 8:00 bis 17:00 Uhr.