Fenerbahçe Spor Kulübü

SAP® çözümleriyle, süreçlerimiz ve profesyonel oyuncularımızla ilgili önemli bilgilere anında erişebiliyoruz. Proje, kulübümüzün daha isabetli ve daha hızlı kararlar almasına olanak sağladı. İş dönüşümümüze doğru atılan hayati bir adımı temsil eden bu projede SAP ve itelligence kendilerine duyduğumuz güveni tamamıyla hak ettiler.

Ali Fatih Bayraktar, BT ve İş Geliştirme Koordinatörü, Fenerbahçe Spor Kulübü

Fenerbahçe spor kulübü, İstanbul merkezli bir Türk spor kulübü olup bünyesinde turizmden eğitime, medyadan perakendeye kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 9 şirketi barındırmaktadır. Kulübün mevcut çalışan sayısı 1500 kişidir ve 2013 yılı cirosu ise 250 milyon Euro’yu bulmuştur. 1907 yılında futbol kulübü olarak kurulan kurum bugün basketball,voleyball, yüzme, atletik ve denizcilik dahil olmak üzere farklı spor branşlarında ileri düzeyde yarışmaktadır. Türkiye’de en çok taraftar sayısına sahip olan kulüplerden olan Fenerbahçe bugüne kadar hiçbir zaman küme düşmemiştir. Günümüzde, Süperlig, Türkiye Kupası ve UEFA Şampiyonlar Liginde rekabetçi konumunu korumaktadır.

Benefits and Challenges

Faydalar

  • Bütün Fenerbahçe işletmeleri ve spor kulübünün, artık, ortak ve entegre bir platform kullanması
  • İş faaliyetleriyle ilgili daha sıkı mali kontrol ve şeffaflık
  • Nakit akışının gerçek zamanlı izlenmesi, daha hızlı yanıt süresi
  • Özelleştirilmiş kontrol paneli ile istenildiği an ve yerde anlamlı bilgilere ulaşılması
  • UEFA Finansal Fair Play Düzenlemelerine tam uyum
  • Profesyonel futbolcuların 360° mali ve istatistik verilerinin izlenmesi
  • Pahalı BT altyapısı ve uzman BT personeli ihtiyacının ortadan kaldırılmasıyla sağlanan maliyet avantajı
  • Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu düzenleyici çerçevesine tam uyum.

Çözüm

  • SAP çözümleri ERP, BO, BI, BW ve BPC

Fenerbahçe Spor Kulübü

Bir Spor Efsanesinin SAP ERP ve İş Analitikleri ile Dönüşümü

Sporda, kazanmak için oynarsınız. Fenerbahçe, 107 yıllık geçmişinde pek çok kez kazandı. Adını toplam 1.134 kupa ve madalyaya yazdırdı, bu bir dünya rekoru. 2013’te, kulüp mali süreçlerinin de en üst ligde yer almasını istedi. Fenerbahçe sadece dokuz branştan (en iyi bilineni futbol olmak üzere) oluşan bir spor kulübü değil; aynı zamanda,
turizmden eğitime, medyadan perakendeye kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren dokuz şirkete sahip. Bugün, kulüp, Türk spor sektöründeki en gelişmiş SAP sisteminin ve 2014 SAP Kalite Ödüllerinde, Hızlı Kurulum kategorisinde, Türkiye’de Altın Ödül’ün, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde ise Bronz Ödül’ün sahibidir.

Merkezden yönetim

Fenerbahçe BT ve İş Geliştirme Koordinatörü Ali Fatih Bayraktar, “Tüm finans, bütçe, insan kaynakları, satın alma, veri ambarı ve raporlama süreçlerini anlık olarak izleyebileceğimiz, yönetim raporlarını hızlı ve doğru şekilde oluşturabileceğimiz ve departmanlar arasında veri bütünlüğünü sağlayabileceğimiz bir sisteme ihtiyaç duyuyorduk”
diyor. 2013’te Fenerbahçe, dünyanın en güçlü ve en değerli spor kulüplerinden birisi olmasını sağlayacak, kulübün ve bağlı şirketlerinin daha fazla kurumsallaştırılmasına odaklanan bir strateji oluşturdu.

Kulübün hisseleri Borsa İstanbul’da halka açık olarak işlem gördüğü için, Fenerbahçe, Türkiye sermaye piyasası kurulu tarafından sıkı bir denetime tabi tutuluyor. Entegre bir SAP sistemi, Fenerbahçe’ye, kulübü tek bir merkezden daha sıkı bir biçimde yönetme ve UEFA Finansal Play Düzenlemeleri ve Türkiye SPK düzenleyici çerçevesinde tek bir hamlede uyum sağlama olanağı sunduğu için; kulüp, tüm farklı raporlama, lojistik,İK ve satın alma finansal sistemlerini tek bir entegre platforma taşıyarak standartlaştırma kararını aldı. Fenerbahçe, iş ihtiyaçlarını karşılamak için SAP’yi uygulama kararını aldı ve danışmanlık, proje planlama ve uygulama için itelligence’i seçti. “İş ortağımızı seçerken, öncelikle itelligence’in güçlü referanslarını, deneyimli danışmanlarını ve hizmet etiğini dikkate aldık.”

SAP ERP ve İş Analitikleri platformu, iki aşamada uygulandı: İlk olarak Fenerbahçe Futbol A.Ş. için, ardından kulübün kalanı ve dokuz şirketi için. “İç ve dış paydaşlarımız, bu projenin öneminin ve kulübün iş dönüşümüne ileride  sağlayacağı faydaların farkındaydı.”

Doğru zamanda doğru kararlar

Bugün, kulüp, futbol dahil tüm ana süreçleri için, bir uçtan-uca yazılım platformuna sahip bulunuyor. Daha önce toplanması saatler hatta günleri bulan veri, artık dakikalar içinde hazırlanıyor. Güçlü gerçek zamanlı iş analizi ve gelişmiş raporlama ve bütçeleme yetenekleri sayesinde, finansal raporlama yeni bir seviyeye getirildi. Fenerbahçe, mevcut ve ilerideki nakit akışını, gelirgider dengesini ve bütçeye göre karşılaştırmaları daha iyi görebiliyor. Üst düzey yöneticiler ise, kendilerine sunulan tüm bu bilgilere, mobil cihazlarında özelleştirilen kontrol paneli ile erişebiliyor. Sözleşme yönetimi modülü, profesyonel oyuncular hakkındaki tüm bilgileri tutuyor, maç istatistikleri ve sözleşme detaylarına göre alacaklarını otomatik olarak hesaplıyor. Kombine biletlerinin satışı ve kulüp üyeliği ücretleri, yeni SAP sistemine otomatik olarak entegre ediliyor. İK yönetimi merkezi olarak gerçekleştiriliyor; satın alma süreçleri
en iyi şekilde yürütülüyor.

SAP ERP ve İş Analitikleri: En Akıllı Kombinasyon

Spor, büyük bir iştir ve kazanma arzusu, nitelikli modern iş araçlarıyla desteklenmelidir. Bugün,Fenerbahçe Spor Kulübü, doğru iş kararları vermek ve profesyonel oyuncularının yuvaya kupalar getirmelerini sağlamak için ihtiyaç duyduğu tüm bilgiye anlık olarak erişebiliyor.

Similar posts

Türkiye hazır giyim sektörünün önde gelen firmalarından Aydınlı Grup, Pierre Cardin, Cacharel ve US Polo markalarının ana lisansörü olarak faaliyet gösteriyor.

Read more

Metal ambalaj üretimine 1972'de başlayan SARTEN toplam 12 fabrikasıyla konserve, yemeklik yağ, aerosol, zirai ilaç, madeni yağ, boya gibi farklı sektörlere üretim yapmaktadır.

Read more

1950’den bu yana tekstilin başkenti Bursa’da giyim tekstili ve konfeksiyon alanlanında faaliyet gösteren Savcan Tekstil, 900 çalışanıyla 60 yıldır Türkiye’de ve Avrupa’nın birçok noktasında faaliyet gösteriyor.

Read more

Contact
Contact

If you have any questions, please feel free to contact us.